Як правильно налаштувати чутливість металошукача?
Щасливі власники нового металошукача часто сповнені інтересу і готові одночасно кинутися в бій. Однак у початківця шукача скарбів відразу ж виникають питання з приводу налаштувань свого приладу, оскільки відразу важко зрозуміти, як і що саме налаштовувати, і від чого залежить правильність налаштування тих чи інших параметрів. Налаштування металодетектора справа дуже тонка та суб'єктивна. Більшість налаштувань кожен користувач підбирає для себе індивідуально, у відповідність до своїх потреб, завдань і особливостей пошуку. Точність їх залежить від досвіду пошукача і досягається шляхом практики та експериментів. Крім того, кожен металодетектор має свої специфічні характеристики, а тому загальної схеми налаштувань для всіх моделей не існує.
Важливою складовою налаштування металошукача є його чутливість, що безпосередньо визначає глибину виявлення об'єктів, яка найчастіше і зумовлює успішність пошукових робіт. Чим вище задані показники чутливості, тим глибше металошукач здатний виявити об'єкт. Однак максимальні значення не завжди хороші, тому що при цьому збільшується ступінь впливу електроперешкод та інших сторонніх сигналів. Установка таких високих параметрів виправдовує себе лише у випадках сухої невисокої трави та однорідного ґрунту, а також за відсутності зовнішніх подразників. Але такі умови досить рідко трапляються, найчастіше пошуки проводять у сильно засмічених місцях, де створюються значні шумові перешкоди, тому чутливість доводиться знижувати, і як наслідок зменшувати глибину виявлення.
Існують загальні правила налаштування чутливості, першим з яких є оцінка стану ґрунту, на якому проводяться пошуки. Для чистої та однорідної землі можна сміливо встановлювати максимум чутливості, але при забруднених металомитом ділянках краще поставити середнє значення, наприклад, на металошукачі Minelab X-Terra 305 такі показники – 7-8. Другий чинник, що впливає чутливість – це мінералізація грунту, тобто наявність у ньому землі мінералів і солей. Чим більший їх вміст у землі, тим вища мінералізація і тим сильніший вплив перешкод на роботу металошукача. Тому для зменшення перешкод чутливість необхідно зменшувати. Те саме стосується роботи поблизу електропередач, які створюють труднощі під час пошуку.
Наявність у ґрунті великої кількості металосміття: пробок, дроту та інших металевих предметів, змушують дзвеніти металошукач практично не замовкаючи. Але якщо шукач скарбів вважає це місце перспективним, пошук можна здійснити, зменшивши чутливість на 30-40%. У цьому випадку не останню роль грає котушка металодетектора, стандартні монокотушки невеликого розміру і «снайперки» до шести дюймів цілком здатні впоратися з подібними завданнями. На високу мінералізацію страждають і морські пляжі, тому встановлення 70% значення чутливості буде також актуальним для пошуку на мілководді. До речі, всі ці правила стосуються як недорогих, так і більш солідних моделей металошукачів.