Існує безліч легенд про існування скарбів у місцях розташування старих млинів, у тому числі водяних. Ці повір'я засновані на оповіданнях сторожів, які мешкають у тих місцях. За старих часів мельники вважалися заможними людьми і ховали свої багатства в схронах, тому так званий «скарб мірошника» досі хвилює уяву шукачів скарбів. Наскільки ці байки правдиві, ніхто не знає, але те, що з погляду металопошуку занедбані млини та їхні околиці можуть бути перспективним місцем – це очевидний факт.
Найперспективнішими вважаються найстаріші млини, які в минулі часи були великими центрами торгівлі та приваблювали безліч людей з усієї округи. У таких місцях можна знайти різні монети різних історичних періодів, а також численні предмети побуту та побуту стародавніх жителів. Однак і сміття там досить багато, тому для пошуку на млинах краще вибрати
металошукач з високою чутливістю та гарною дискримінацією.
Територія біля млина може принести багато сюрпризів шукачу скарбів, оскільки часто тут утворювалися черги, в яких іноді відбувалися бурхливі суперечки і бійки, а в натовпі частенько можна було упустити якісь речі. Окрім самого млина та території біля нього варто обстежити дороги, що ведуть до млина. Селяни, які йшли ними, часто зупинялися на привал, де могли втрачати різні предмети та монети. Розташування доріг підкажуть старовинні карти.
Зовсім не зайвим буде вивчити історію цього млина: хто господар, де він жив і до якого часу. Можливо, він потрапив під розкулачування в 20-30-х роках, і в той період, щоб зберегти своє багатство заможні люди ховали нажите добро, закопуючи його в довколишніх лісах чи інших затишних місцях. Так що пройтися з металошукачем околицями просто необхідно. Для пошуку закопаних скарбів добре підійдуть детектори з великими котушками та більшою глибиною виявлення, а інформацію можна дізнатись у місцевому краєзнавчому музеї або у старих мешканців.
Якщо млин був водяний, то це подвійна удача, тому що вони розташовувалися біля річки, а поряд будувалася дамба, яка одночасно служила мостом. Через нього тривалий час проходили вози з вантажем, а при з'їзді до млина втрачалося чимало добра. Якщо не вдалося точно визначити такі млина по картах, можна пройтися вздовж невеликих річок. Водяні млини часто розміщували на прямих ділянках неподалік звуження річки. Залишки дамб можна виявити і зараз, вони свідчать про наявність млина. І що цікаво пошук скарбів окрім монет та цінностей, може принести досить захоплюючу подорож до історії рідного краю.