Котушка металошукача складається з двох компонентів: випромінюючої (передаючої) петлі та приймаючої петлі. Випромінювальна петля формує електромагнітне поле, а приймаюча сканує його зміну, тобто у разі попадання в зону чутливості детектора металевого предмета, поле котушки змінюється та подається сигнал користувачеві. Чим більший розмір пошукової котушки, тим більше зона випромінюючої петлі, а значить, поле, що створюється, теж збільшується і відповідно глибина виявлення. Однак високомінералізований ґрунт може чинити перешкоди на роботу металошукача.
Котушки великого діаметру дають можливість виявляти об'єкти на більшій глибині, але це стосовно скоріше великих предметів. Використовуючи великі котушки, зменшується чутливість приладу до дрібних цілей. Крім того, котушки великого розміру частіше зазнають маскування, яке відбувається в режимі дискримінації, коли потрібні цілі потрапляють під котушку разом із небажаними. Якщо предмети розташовані близько, то металошукачеві буде важко їх розрізнити і існує ймовірність, що приладу не вдасться визначити потрібну мету. Дані ситуації найчастіше виникають при пошукових роботах на сильно засмічених полях або в основах старих будинків.
Котушки концентричної форми забезпечені великою випромінювальною петлею і малою приймаючою, центри яких розміщуються на одній осі в одній і тій же площині. Вони створюють симетричне електромагнітне поле, при якому петлі розсіюються якнайдалі. Концентричними котушками в основному оснащуються універсальні металошукачі, які призначені для охоплення всього діапазону існуючих цілей, але вони схильні до впливу високомінералізованого грунту і при цьому можуть втрачати показники глибини пошуку.
Пошукові котушки типу моно є різновидом концентричних котушок і використовуються в імпульсних металодетекторах. Відмінна риса подібних котушок полягає в тому, що дві петлі розташовані одна в середині іншої, що розширює поле їхнього впливу. Моно-котушки мають ті ж властивості, що і концентричні, в тому числі ступенем впливу мінералізації грунту. Вони чудово підходять для засмічених полів і мають хорошу дискримінацію.
Imaging-котушки також є модифікацією концентричних котушок, відмінність яких становить наявність додаткової петлі. Ця властивість збільшує чутливість котушки, а отже, дозволяє більш точно визначити тип та розміри знахідки. Найчастіше такими котушками оснащуються металошукачі фірми Garrett.
Котушки, що використовують технологію Double-D або DD-котушки, називаються саме так через свою форму – у вигляді літери «D». Завдяки цьому вони мають підвищену чутливість і застосовні визначення дрібних цілей і знаходження кольорових металів. На відміну від концентричних котушок з конусоподібним електромагнітним полем, котушки Double-D мають поле у вигляді циліндра, що дає можливість виявляти цілі однаково точно на будь-якій глибині, але при цьому викликає утруднення точні місця розташування знахідки. До переваг можна віднести меншу схильність до впливу мінералізації грунту, що дає більш стійку глибину пошуку.
Форми котушок
Пошукові котушки бувають круглої та еліптичної форми, причому перші характеризуються більшою глибиною виявлення, а другі краще ідентифікують цілі. Котушки у вигляді еліпса створюють синусоїдальне електромагнітне поле, що поширюється від центру котушки за її межі і глибоко проникає в землю. Електромагнітне поле виявлених об'єктів починає вторгатися у поле котушки та проривати його. Металошукач розпізнає розрив поля та сигналізує про виявлення мети.
Еліптичні котушки забезпечують більш високу чутливість для дрібних цілей та краще ідентифікують великі предмети. Також у еліптичних котушок краще працює Pinpoint, який дуже точно визначає місце розташування мети. Еліптичні DD-котушки застосовні для великих незамітних ділянок і чудово справляються з пошуковими завданнями на високомінералізованих ділянках.