Дати визначення настільки популярному захопленню як пошук скарбів досить складно, тому що кожен пошуковик знаходить у цьому занятті щось своє неповторне і привабливе. Для когось це прилучення до технічних можливостей сучасної техніки, інші знаходять це приємним та корисним відпочинком на свіжому повітрі, а для третіх це своєрідний вид самовираження. Однак найчастіше всі ці складові працюють спільно, і знаходять свій відбиток у повсякденному житті, будучи віддушиною від щоденної рутини.
Початківець шукач скарбів кидає всі зусилля на освоєння металошукача і використання його функцій, але з часом технічна навичка йде на задній план, виникає азарт і натхнення як у спорті, а з появою першої колекції знахідок починає розвиватися смак і власний погляд на ті чи інші речі. Крім того, з досвідом кожен шукач скарбів виробляє свій власний стиль пошуку, а це теж можна віднести до творчого процесу. Хтось любить швидке переміщення зигзагами, інші чергують повільний і швидкий темп, а деякі вважають за краще вдумливо ходити по колу, нагадуючи своїми діями медитацію.
Інший творчий момент – це підхід до вибору місця пошуку, що є індивідуальним критерієм. Різні причини можуть спонукати людину шукати в тому чи іншому місці: інтерес до історії, можливість зробити дивовижне відкриття або просто заробити гроші за допомогою антикварних речей. Без вивчення старовинних карт та історичних фактів зробити це неможливо, тому в проміжний період між пошуковими сезонами досвідчені шукачі скарбів проводять час в архівах, вивчаючи старовинні документи.
Деякі любителі скарбопошуку стають пристрасними колекціонерами, і тоді їм відкривається величезний світ творчості, з'являється новий погляд на мистецтво, розвивається художній смак. Спілкування серед однодумців переносить дискусії зовсім на іншу площину, де можуть ділитися своїми враженнями від збирання, обмінюватися думками і щоразу дізнаватися щось нове. Колекціонуванню віддаються творчі особи, які прагнуть знайти естетику у повсякденних речах, і не важливо, що саме збирати, монети, ложечки чи зброю, за всіх часів це було елітним та інтелектуальним заняттям, яке не має жорстких кордонів.
Проте, навіть технічна частина пошукового процесу може бути творчою. Підхід до налаштування металодетектора, вибір відповідної програми пошуку, створення індивідуальних налаштувань, спосіб вилучення знахідок та ін. Все це напрацьовується з часом, кожен шукач скарбів шукає свій власний шлях, і в цьому виражає свою сутність. Навіть безпосередньо вибір головного інструменту пошуку - металошукача, це теж свого роду мистецтво, де кожен розкриває свої здібності у зіставленні та аналізі інформації. І все це більш ніж доступно, головне почати, і можливо надалі таке захоплення переросте на щось більше.
Навіть найпросунутіші моделі металодетекторів не завжди можуть впоратися з виникненням хибних сигналів, особливо на ділянках з високим рівнем наявності металосміття. Насамперед, такі перешкоди створюють металеві пробки від алкогольних та безалкогольних напоїв, які зустрічаються повсюдно, тим самим створюють додаткові труднощі для шукачів скарбів.
Практично всі сучасні металошукачі мають режим «дискримінація», завдяки цій функції користувач може відрізнити цінні предмети від непотрібного сміття. Правильне настроювання дискримінації є найважливішою операцією і може відіграти ключову роль при пошуку та ухваленні рішення про викопування знахідки.
Досвідчені шукачі скарбів знають безліч секретів і хитрощів пошуку, а так само добре розбираються в здібностях свого металошукача, що допомагають зробити пошук максимально ефективним. Але крім вивчення всіх можливостей металошукача та застосування їх на практиці результату може сприяти зміна та удосконалення самої тактики пошуку.
Багато хто вибирає пошук скарбів, оскільки воно поєднує в собі активний відпочинок, технічні навички і спрагу пригод. Основний інструмент для пошуку скарбів і виявлення металевих предметів – це металошукач, моделей яких існує на величезну кількість, оскільки популярність кладопошуку зростає з року в рік. Який із них інструмент для забави, а який серйозний механізм визначається пошуковими завданнями та запитами користувача.
Бувають дні, коли цілеспрямований пошук можна замінити звичайною прогулянкою з металошукачем у довільному напрямку. Часом така зміна тактики просто необхідна, вона дозволяє розслабитися на деякий час, підняти настрій та покращити свої навички. Але навіть у такому темпі прогулянки можна отримати максимум віддачі, якщо правильно розпорядитися можливостями свого металошукача.